|
Our Media/Results from Guilderland XC Invitational
Our ResultsTeam Scores
2014 Results - Guilderland XC InvitationalPublished by RunnerSpace.com/HighSchool on Sep 7th 2014, 1:29am
Website:Click here Guilderland High School Hy-Tek's MEET MANAGER 9/6/2014
Guilderland Invy
New Course
Guilderland (Tawasentha PArk)
Event 1 Boys 2.86 Mile Run CC large Var.
======================================================================= Estimated
Name Year School Finals Points Speed Rating
======================================================================= ------------
1 Pompilj, Marco 12 Collegiate 14:36.72 1 187.43 187
2 Jibb, Jack 12 Monroe-Woodbury 15:01.73 2 179.09 179
3 Carey, Noah SO Guilderland 15:06.09 3 177.64 178
4 Vite, Jack 12 Shenendehowa 15:34.66 4 168.11 168
5 Schmidt, Tyler 11 Shenendehowa 15:37.91 5 167.03 167
6 Halpern, Mitch 11 Shenendehowa 15:40.75 6 166.08 166
7 Ziebold, Will 12 Collegiate 15:41.19 7 165.94 166
8 Short, Jared SR Burnt Hills- 15:50.65 8 162.78 163
9 Rowe, Colin 12 Shenendehowa 16:02.22 9 158.93 159
10 Carter, Jeremy 11 Averilll Park HS 16:08.25 10 156.92 157
11 Moeckel, Josh SR Burnt Hills- 16:08.75 11 156.75 157
12 Gideon, Kevin JR Burnt Hills- 16:10.85 12 156.05 156
13 Bashant, Eli 11 Ballston Spa HS 16:15.73 13 154.42 154
14 Carey, Ethan 10 Queensbury 16:17.60 14 153.80 154
15 Feil, Jonathon SR Guilderland 16:21.30 15 152.57 153
16 Foust, Josh 12 Averilll Park HS 16:21.71 16 152.43 152
17 Marchetti, Jack SR Burnt Hills- 16:23.57 17 151.81 152
18 Capuano, Jared JR Guilderland 16:24.50 18 151.50 152
19 Roig, Nick 11 Shenendehowa 16:25.44 19 151.19 151
20 Bashant, Michael SO Burnt Hills- 16:26.90 20 150.70 151
21 Windolf, Nick 11 Collegiate 16:28.13 21 150.29 150
22 Coogan, Jon SR Colonie 16:33.97 148.34 148
23 Williams, Wayne 12 Monroe-Woodbury 16:38.85 22 146.72 147
24 Lahiri, Ritesh 12 Shenendehowa 17:07.36 23 137.21 137
25 Lipina, Tyler SO Colonie 17:08.76 136.75 137
26 Schuster, Derek 12 Shenendehowa 17:10.36 24 136.21 136
27 Bisconti, Paul 12 Monroe-Woodbury 17:15.18 25 134.61 135
28 Ratsimbazafy Da Silv, Ch 12 Collegiate 17:15.82 26 134.39 134
29 Warner, Victor JR Guilderland 17:16.99 27 134.00 134
30 McDonald, Ethan JR Guilderland 17:21.96 28 132.35 132
31 Mathrani, Saheer 11 Collegiate 17:23.02 29 131.99 132
32 Rousseau, Shawn JR Burnt Hills- 17:23.60 30 131.80 132
33 Frandino, Austin 11 Monroe-Woodbury 17:26.11 31 130.96 131
34 Decunzo, James 12 Queensbury 17:35.14 32 127.95 128
35 Sommerville, Joseph JR Columbia 17:37.66 33 127.11 127
36 Rizzo, Thomas 12 Queensbury 17:41.78 34 125.74 126
37 Harrington, Sean 11 Averilll Park HS 17:44.69 35 124.77 125
38 Moon, Ryan SO Colonie 17:45.13 124.62 125
39 Adler, Jonny 12 Collegiate 17:45.95 36 124.35 124
40 Oleynek, Michael 12 Queensbury 17:47.59 37 123.80 124
41 Leary, Liam SO Albany 17:48.77 38 123.41 123
42 Gaffney, Aidan 12 Monroe-Woodbury 17:49.68 39 123.11 123
43 Prawdzik, Joshua 12 Mohonasen Hi 17:51.12 122.63 123
44 Morgan, Lukas 11 Averilll Park HS 17:55.53 40 121.16 121
45 Trichilo, Paul JR Guilderland 17:58.76 41 120.08 120
46 Messina, Aaron 10 Queensbury 17:58.93 42 120.02 120
47 Morton, Tyler 12 Monroe-Woodbury 18:05.81 43 117.73 118
48 Rogers, Andrew 11 Queensbury 18:07.13 44 117.29 117
49 Frandino, Braden 11 Monroe-Woodbury 18:11.04 45 115.99 116
50 Swartzendruber, Jacob JR Guilderland 18:11.44 46 115.85 116
51 Grandon, Malcolm SR Burnt Hills- 18:17.00 47 114.00 114
52 Maungyoo, Christian 12 Queensbury 18:27.36 48 110.55 111
53 White, Brennan 11 Collegiate 18:34.45 49 108.18 108
54 Garzione, Justin 12 Averilll Park HS 18:40.32 50 106.23 106
55 Tenney, Adam Colonie 18:43.54 105.15 105
56 Hansen, Peter 8 Ballston Spa HS 18:49.79 51 103.07 103
57 Criscione, Steven JR Albany 18:55.57 52 101.14 101
58 Zimmer, Hans 11 Ballston Spa HS 18:58.84 53 100.05 100
59 Patwell, Jack SO Columbia 19:00.82 54 99.39 99
60 Towers, Dalton 11 Ballston Spa HS 19:03.18 55 98.61 99
61 Harvey, Niko 12 Ballston Spa HS 19:03.89 56 98.37 98
62 Cowit, Noah 11 Ballston Spa HS 19:28.66 57 90.11 90
63 Fasullo, Livio SR Albany 19:33.01 58 88.66 89
64 Criscione, Greg JR Albany 19:38.25 59 86.92 87
65 Poirier, Michael 8 Ballston Spa HS 19:49.58 60 83.14 83
66 Ryan, Aidan SR Albany 19:51.04 61 82.65 83
67 Lanoue, Matt 12 Averilll Park HS 19:57.38 62 80.54 81
68 Malerba, Cole FR Albany 20:05.70 63 77.77 78
69 Van Vlack, John 11 Averilll Park HS 20:38.54 64 66.82 67
70 Koblensky, Benjamin FR Columbia 20:42.55 65 65.48 65
71 Paultre, Josh SO Columbia 21:00.14 66 59.62 60
72 Karg, Joshua 10 Mohonasen Hi 21:15.71 54.43 54
73 Binyamin, Erez SR Albany 21:52.39 67 42.20 42
74 Greenway, Collin SO Columbia 22:59.67 68 19.78 20
75 Morris, Matthew SO Columbia 24:16.70 69
76 Crowther, John 10 Mohonasen Hi 24:34.42
77 McDermott, Connor 12 Mohonasen Hi 24:36.65
Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Shenendehowa 43 4 5 6 9 19 23 24
Total Time: 1:19:20.98
Average: 15:52.20
2 Burnt Hills-Ballston Lake 68 8 11 12 17 20 30 47
Total Time: 1:21:00.72
Average: 16:12.15
3 Collegiate 84 1 7 21 26 29 36 49
Total Time: 1:21:24.88
Average: 16:16.98
4 Guilderland 91 3 15 18 27 28 41 46
Total Time: 1:22:30.84
Average: 16:30.17
5 Monroe-Woodbury 119 2 22 25 31 39 43 45
Total Time: 1:24:11.55
Average: 16:50.31
6 Averilll Park HS 151 10 16 35 40 50 62 64
Total Time: 1:26:50.50
Average: 17:22.10
7 Queensbury 159 14 32 34 37 42 44 48
Total Time: 1:27:21.04
Average: 17:28.21
8 Ballston Spa HS 228 13 51 53 55 56 57 60
Total Time: 1:32:11.43
Average: 18:26.29
9 Albany 268 38 52 58 59 61 63 67
Total Time: 1:35:46.64
Average: 19:09.33
10 Columbia High School 286 33 54 65 66 68 69
Total Time: 1:41:20.84
Average: 20:16.17
Event 2 Boys 2.86 Mile Run CC small var.
======================================================================= Estimated
Name Year School Finals Points Speed Rating
======================================================================= ------------
1 Allard, Jonah 10 Notre Dame-B 16:20.14 1 152.95 153
2 Baron, Joe 12 Cobleskill-R 16:44.43 2 144.86 145
3 Hayes, Jack SR Gloversville 16:57.11 3 140.63 141
4 Rafuse, Carter 10 Thousand Islands 16:57.63 4 140.46 140
5 Barlow, Andrew 12 Mt. Anthony 16:57.97 5 140.34 140
6 Colwell, Declan 12 Thousand Islands 17:13.21 6 135.26 135
7 Muir, Brendan 11 Thousand Islands 17:29.54 7 129.82 130
8 Meher, Phil SR Gloversville 17:47.83 8 123.72 124
9 Becker, Lukus 12 Berne Knox Westerlo 17:49.94 9 123.02 123
10 Allen, Ian 12 Chatham 17:50.13 10 122.96 123
11 Richards, Ben 11 Cobleskill-R 17:57.85 11 120.38 120
12 Lapean, Luke 12 Mt. Anthony 18:00.81 12 119.40 119
13 Hitrick, Alex 11 Broadalbin-Perth 18:03.91 13 118.36 118
14 Dee, Vitaly 10 Mt. Anthony 18:11.58 14 115.81 116
15 Funk, Zach SR Gloversville 18:16.54 15 114.15 114
16 Chinyaradzo, Jacob 10 Thousand Islands 18:19.38 16 113.21 113
17 Caskenette, Chad 12 Thousand Islands 18:22.83 17 112.06 112
18 Daoust, Bernie 11 Maple Hill 18:23.53 18 111.82 112
19 Desjardins, Brayden 10 Thousand Islands 18:27.06 19 110.65 111
20 Rich, Xzavier 9 Berne Knox Westerlo 18:35.30 20 107.90 108
21 Konig, Alex 12 Maple Hill 18:37.23 21 107.26 107
22 Burnell, Austin 12 Chatham 18:42.02 22 105.66 106
23 Gustafson, Greg 12 Berne Knox Westerlo 18:53.40 23 101.87 102
24 Hotaling, Brett 12 Cobleskill-R 18:55.10 24 101.30 101
25 Perez, Jacob SR Gloversville 18:59.57 25 99.81 100
26 Baldwin, Alex SO Hudson Falls 19:01.56 26 99.15 99
27 Murphy, Brenden SR Hudson Falls 19:09.85 27 96.38 96
28 Anderson, Kyle 12 Berne Knox Westerlo 19:16.06 28 94.31 94
29 Chaitman, Jamie 12 Chatham 19:19.53 29 93.16 93
30 Asselin, Dan 12 Notre Dame-B 19:20.62 30 92.79 93
31 Unislawski, Tyler SR Gloversville 19:22.18 31 92.27 92
32 Tobin, Shawn 9 Mt. Anthony 19:29.41 32 89.86 90
33 Kiernan, Neil FR Hudson Falls 19:32.98 33 88.67 89
34 Cuomo, Gage 10 Notre Dame-B 19:35.45 34 87.85 88
35 Jett, Cameron SO Hudson Falls 19:47.82 35 83.73 84
36 Dillon, Cameron 10 Thousand Islands 19:57.97 36 80.34 80
37 Riordan, Matthew 9 Maple Hill 20:09.60 37 76.47 76
38 Heffner, Mitchell 10 Maple Hill 20:12.09 38 75.64 76
39 Dikeman, Kyle 10 Notre Dame-B 20:13.28 39 75.24 75
40 Dwyer, Bryan 11 Chatham 20:15.84 40 74.39 74
41 Seward, PJ 11 Mt. Anthony 20:21.47 41 72.51 73
42 Sperry, Csaba 11 Chatham 20:41.37 42 65.88 66
43 Ovitt, Owen SO Hudson Falls 20:45.20 43 64.60 65
44 Mosher, Jacob 11 Broadalbin-Perth 21:01.82 44 59.06 59
45 Carlin, Jon 10 Maple Hill 21:06.84 45 57.39 57
46 Allard, Noah 10 Notre Dame-B 21:12.66 46 55.45 55
47 Collins, Aaron 12 Berne Knox Westerlo 21:22.42 47 52.19 52
48 Bogdon, Dante 11 Notre Dame-B 21:26.63 48 50.79 51
49 Slezak, Colby 11 Broadalbin-Perth 21:44.35 49 44.88 45
50 Bates, Eric 12 Cobleskill-R 21:49.65 50 43.12 43
51 Zelman, Ezekiel 12 Mt. Anthony 21:54.53 51 41.49 41
52 Jennings, Lance 9 Broadalbin-Perth 21:57.01 52 40.66 41
53 Renslow, Garrett 11 Maple Hill 22:22.86 53 32.05 32
54 Methe, Steven 10 Notre Dame-B 22:50.84 54 22.72 23
55 Smith, Evan 9 Broadalbin-Perth 23:15.47 55 14.51 15
56 Ross, Billy 12 Cobleskill-R 24:26.77 56
57 Dingman, Gabe 12 Maple Hill 25:15.26 57
58 Rinaldi, Lucas 11 Chatham 25:33.69 58
59 McLaughlin, Bradley 9 Cobleskill-R 28:45.34 59
60 Davis, Joshua 12 Mt. Anthony 30:21.36 60
61 Weis, Nate 10 Berne Knox Westerlo 30:38.78 61
62 Nejame, Mike 11 Chatham 33:42.48 62
Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Thousand Islands 50 4 6 7 16 17 19 36
Total Time: 1:28:22.59
Average: 17:40.52
2 Gloversville 82 3 8 15 25 31
Total Time: 1:31:23.23
Average: 18:16.65
3 Mt. Anthony 104 5 12 14 32 41 51 60
Total Time: 1:33:01.24
Average: 18:36.25
4 Berne Knox Westerlo 127 9 20 23 28 47 61
Total Time: 1:35:57.12
Average: 19:11.43
5 Chatham 143 10 22 29 40 42 58 62
Total Time: 1:36:48.89
Average: 19:21.78
6 Cobleskill-Richmondville 143 2 11 24 50 56 59
Total Time: 1:39:53.80
Average: 19:58.76
7 Notre Dame-Bishop Gibbons 150 1 30 34 39 46 48 54
Total Time: 1:36:42.15
Average: 19:20.43
8 Maple Hill 159 18 21 37 38 45 53 57
Total Time: 1:38:29.29
Average: 19:41.86
9 Hudson Falls High School 164 26 27 33 35 43
Total Time: 1:38:17.41
Average: 19:39.49
10 Broadalbin-Perth 213 13 44 49 52 55
Total Time: 1:46:02.56
Average: 21:12.52
Event 5 Boys 2.86 Mile Run CC JV
======================================================================= Estimated
Name Year School Finals Points Speed Rating
======================================================================= ------------
1 Matson, Nick 12 Shenendehowa 15:52.37 1 162.21 162
2 Matson, Alex 10 Shenendehowa 16:35.73 2 147.76 148
3 Christopher, Henry 11 Shenendehowa 16:38.95 3 146.68 147
4 Lacey, Josh 10 Shenendehowa 16:44.87 4 144.71 145
5 Collins, Mike 11 Shenendehowa 16:56.50 5 140.83 141
6 McCart, Kyle 12 Shenendehowa 17:03.81 6 138.40 138
7 Terrell, Connor 12 Shenendehowa 17:11.84 7 135.72 136
8 Halliday, Brian 11 Shenendehowa 17:18.13 133.62 134
9 Nielsen, Philip 10 Collegiate 17:19.54 8 133.15 133
10 Alshoubeki, Adam 11 Monroe-Woodbury 17:20.49 9 132.84 133
11 Donnelly, Chris 10 Shenendehowa 17:23.48 131.84 132
12 Urio, Christopher 11 Monroe-Woodbury 17:30.65 10 129.45 129
13 Mohammad, Ayman 12 Collegiate 17:32.31 11 128.90 129
14 Jacques, Matt 11 Shenendehowa 17:33.51 128.50 128
15 Vlainich, Gavin JR Burnt Hills- 17:34.73 12 128.09 128
16 DeMasi, Nick 12 Shenendehowa 17:35.51 127.83 128
17 Miranda Gonzalez, Brian 10 Monroe-Woodbury 17:36.38 13 127.54 128
18 Ericson, Ryan SO Guilderland 17:44.26 14 124.91 125
19 Horan, Andrew SO Guilderland 17:47.63 15 123.79 124
20 Mauro, Nick SO Guilderland 17:49.94 16 123.02 123
21 Gobel, Luke SO Burnt Hills- 18:01.85 17 119.05 119
22 Lineback, Will 11 Shenendehowa 18:04.93 118.02 118
23 Killeen, Bobby SO Burnt Hills- 18:18.17 18 113.61 114
24 Egan, Kyle 11 Monroe-Woodbury 18:20.36 19 112.88 113
25 Kerans, Chris 11 Thousand Islands 18:22.90 20 112.03 112
26 Crystal, Robert 11 Collegiate 18:23.61 21 111.80 112
27 Berman, Damon 12 Collegiate 18:26.46 22 110.85 111
28 Alvarez, Jeff 10 Shenendehowa 18:26.63 110.79 111
29 Martin, Scott SR Guilderland 18:27.72 23 110.43 110
30 Morin, Drew 10 Thousand Islands 18:28.58 24 110.14 110
31 Miller, Brett 10 Shenendehowa 18:29.88 109.71 110
32 Tolfa, Christian SO Guilderland 18:36.85 25 107.38 107
33 Mundinger, James 10 Shenendehowa 18:40.32 106.23 106
34 Wong, Aaron 10 Collegiate 18:46.57 26 104.14 104
35 Kinkaid, Nate 11 Shenendehowa 18:46.81 104.06 104
36 He, Harrison 11 Collegiate 18:49.30 27 103.23 103
37 Brennan, Ryan SR Guilderland 18:53.14 28 101.95 102
38 Fish, Ryan JR Guilderland 18:54.12 29 101.63 102
39 Lopez, Edwin 11 Monroe-Woodbury 18:57.30 30 100.57 101
40 Lafasciano, Andrew 10 Queensbury 18:58.93 31 100.02 100
41 Lineback, Paul 11 Shenendehowa 19:02.67 98.78 99
42 Cowan, Sam 11 Thousand Islands 19:06.05 32 97.65 98
43 Chrzan, Adam 11 Shenendehowa 19:06.94 97.35 97
44 Caron, Justin 10 Shenendehowa 19:13.80 95.07 95
45 Buerker, Shaun SO Guilderland 19:17.43 93.86 94
46 Manzella, Antonino 10 Queensbury 19:21.93 33 92.36 92
47 Marcotte, Michael 10 Monroe-Woodbury 19:22.37 34 92.21 92
48 Test, Jack SO Burnt Hills- 19:23.10 35 91.97 92
49 Thurnau, Jake JR Burnt Hills- 19:25.52 36 91.16 91
50 Piesnikowski, Stephen 12 Queensbury 19:26.70 37 90.77 91
51 Balet, Ben 10 Ballston Spa HS 19:27.61 38 90.46 90
52 Gilpin, Aiden 10 Shenendehowa 19:29.57 89.81 90
53 Smith, Colin 11 Queensbury 19:37.43 39 87.19 87
54 Brennan, David 11 Queensbury 19:37.91 40 87.03 87
55 Charette, Matthew 11 Ballston Spa HS 19:39.29 41 86.57 87
56 Gise, Michael 10 Ballston Spa HS 19:40.08 42 86.31 86
57 Howard, Michael 11 Thousand Islands 19:41.15 43 85.95 86
58 Schussler, Max 10 Collegiate 19:42.02 44 85.66 86
59 Ho, Benji 10 Collegiate 19:43.91 85.03 85
60 MACK, Benjamin 12 Queensbury 19:45.57 45 84.48 84
61 Duffner, Nicholas 12 Monroe-Woodbury 19:46.14 46 84.29 84
62 Bashant, Rob SR Burnt Hills- 19:46.36 47 84.21 84
63 Harris, Matt 10 Shenendehowa 19:51.24 82.59 83
64 Bullinger, Nick 11 Maple Hill 19:52.21 82.26 82
65 Rulison, Tyler JR Gloversville 19:53.45 48 81.85 82
66 Minnies, Justin 11 Monroe-Woodbury 19:56.51 80.83 81
67 Mayer, CJ 12 Collegiate 20:07.12 77.29 77
68 Payette, Jared 10 Thousand Islands 20:10.76 49 76.08 76
69 Cortes, Mario 11 Monroe-Woodbury 20:15.08 74.64 75
70 Caruso, Dylan 10 Monroe-Woodbury 20:16.26 74.25 74
71 Bone, David SR Guilderland 20:17.31 73.90 74
72 Donnalen, Luke 10 Monroe-Woodbury 20:18.31 73.56 74
73 Horan, Arthur SO Guilderland 20:18.61 73.46 73
74 Unislawski, Justin SR Gloversville 20:19.86 50 73.05 73
75 Ravalli, Michael Jr SO Guilderland 20:20.36 72.88 73
76 Shaw, Jeremy 12 Queensbury 20:20.56 51 72.81 73
77 Callahan, Danny JR Guilderland 20:20.98 72.67 73
78 Sklar, Mitchell SR Guilderland 20:21.42 72.53 73
79 Daley, Timothy 11 Queensbury 20:25.34 71.22 71
80 Dwyer, Tim 9 Ballston Spa HS 20:28.29 52 70.24 70
81 Delgado, Richard 10 Monroe-Woodbury 20:31.88 69.04 69
82 Ashby, Andrew 11 Ballston Spa HS 20:36.25 53 67.58 68
83 Grace, Jack 10 Ballston Spa HS 20:38.45 54 66.85 67
84 McMunn, Spencer 11 Thousand Islands 20:39.51 55 66.50 66
85 Reluzco, Joseph SO Guilderland 20:44.83 64.72 65
86 Shaw, Silas Averilll Park HS 20:47.38 63.87 64
87 Swan-Scott, Hawthorne 11 Queensbury 20:50.79 62.74 63
88 Parsons, Preston 11 Monroe-Woodbury 20:53.15 61.95 62
89 Ross, Spencer 10 Monroe-Woodbury 20:53.43 61.86 62
90 Cameron, Josh 11 Queensbury 20:53.84 61.72 62
91 Lennard, David SR Guilderland 20:58.62 60.13 60
92 Jiminiain, Calvin 10 Monroe-Woodbury 21:00.80 59.40 59
93 Zajac, Adrian JR Guilderland 21:01.49 59.17 59
94 Prokopiv, Andriy 10 Monroe-Woodbury 21:11.72 55.76 56
95 Ross, Charles 10 Notre Dame-B 21:12.19 55.60 56
96 Garltey, Colin 10 Thousand Islands 21:12.49 56 55.50 56
97 Streeter, Jason SO Guilderland 21:13.45 55.18 55
98 Johnson, Lucas 11 Ballston Spa HS 21:16.89 57 54.04 54
99 Anderson, Matt 11 Monroe-Woodbury 21:18.55 53.48 53
100 Shine, Caleb 10 Queensbury 21:23.37 51.88 52
101 Daigler, Matthew SO Guilderland 21:25.08 51.31 51
102 McGuire, Bradley SR Guilderland 21:25.39 51.20 51
103 Buck, Alex SR Gloversville 21:26.57 58 50.81 51
104 Blattstein, Jacob JR Guilderland 21:28.57 50.14 50
105 Stevens, Jacob JR Guilderland 21:29.88 49.71 50
106 Massey, Dawson 11 Thousand Islands 21:30.60 49.47 49
107 Wells, Stephen SO Guilderland 21:32.07 48.98 49
108 Giddings, Brian 11 Averilll Park HS 21:33.25 48.58 49
109 Motler, Eric SO Guilderland 21:40.47 46.18 46
110 Feehan, Michael 10 Monroe-Woodbury 21:41.35 45.88 46
111 Humphrey, James JR Burnt Hills- 21:47.21 59 43.93 44
112 Marshall, Michael 10 Thousand Islands 21:49.01 43.33 43
113 Buff, Matthew JR Guilderland 21:51.39 42.54 43
114 Edgley, Cole 10 Thousand Islands 21:56.93 40.69 41
115 Criscione, Francis SO Albany 21:57.16 60 40.61 41
116 Torres, August SR Guilderland 22:03.36 38.55 39
117 Douglas, Noah JR Guilderland 22:05.02 37.99 38
118 Murphy, Dan JR Albany 22:07.30 61 37.23 37
119 Oleynek, Matthew 10 Queensbury 22:21.01 32.66 33
120 Flansburg, Ryan 11 Queensbury 22:23.50 31.83 32
121 Curtis, Jimmy 11 Monroe-Woodbury 22:25.44 31.19 31
122 Rende, Joe 10 Monroe-Woodbury 22:28.08 30.31 30
123 Willmart, Nicholas 11 Queensbury 22:30.29 29.57 30
124 Vogel, Eric 12 Queensbury 22:30.49 29.50 30
125 Osberg, Cooper 12 Ballston Spa HS 22:31.16 29.28 29
126 O'Connor, Sean 10 Monroe-Woodbury 22:39.52 26.49 26
127 Koszelak, Ben 12 Ballston Spa HS 22:39.70 26.43 26
128 Bucholtz, Michael 10 Ballston Spa HS 22:39.85 26.38 26
129 Cortelyou, Matthew JR Guilderland 22:45.31 24.56 25
130 Walsh, Rielly 11 Thousand Islands 22:45.47 24.51 25
131 Reese, Austin JR Gloversville 22:47.39 62 23.87 24
132 Johnson, Mitchel 11 Thousand Islands 22:48.76 23.41 23
133 O'Hara, Drew 12 Queensbury 22:50.44 22.85 23
134 Pickett, Matthew SO Albany 22:52.51 63 22.16 22
135 Wehner, Kevin SO Guilderland 22:58.05 20.32 20
136 Gentile, Adam 10 Ballston Spa HS 23:07.94 17.02 17
137 McGrath, Ryan SO Guilderland 23:18.94 13.35 13
138 Daley, Max 12 Queensbury 23:22.07 12.31 12
139 Percent, Max 11 Notre Dame-B 23:27.36 10.55 11
140 Mooney, Taylor SO Guilderland 23:31.11 9.30 9
141 Bianchi, Antonio 12 Ballston Spa HS 23:34.18 8.27 8
142 Giumarra, Anthony 10 Queensbury 23:41.43
143 Randall, Damian 10 Ballston Spa HS 23:42.51
144 Schroeder, Clayton 10 Mt. Anthony 23:47.33
145 Koszelak, Nick 10 Ballston Spa HS 23:52.87
146 Brown, Damon 10 Thousand Islands 23:58.92
147 Murphy, Matthew 10 Queensbury 23:59.39
148 Dimase, John SR Albany 23:59.55 64
149 Ho, Leon SR Albany 24:14.18 65
150 O'Dea, Liam SO Guilderland 24:44.46
151 Pampo, Patrick SO Albany 24:50.00 66
152 Hernandez, Chris JR Gloversville 24:55.26 67
153 Ely, Luke 10 Queensbury 25:30.08
154 Gardner, Andrew SR Albany 25:34.65 68
155 Liu, Monty 11 Queensbury 25:38.96
156 Park, JunWan SR Guilderland 25:52.07
157 Rossetti, Jon 10 Ballston Spa HS 26:15.25
158 Tuohy, Tim 12 Ballston Spa HS 26:16.31
159 Russell, Jeffrey 12 Ballston Spa HS 27:13.73
160 Lafarr, Tanner 11 Queensbury 27:17.90
161 Pomykaj, Alex 11 Maple Hill 27:31.58
162 Thompson, Brendan 10 Queensbury 27:39.80
163 Sherman, Joseph 11 Queensbury 27:52.76
164 Polsinelli, Gregory JR Guilderland 28:52.00
165 Quinones, Elijah 9 Monroe-Woodbury 28:54.97
166 Krasecki, Kevin 10 Notre Dame-B 30:33.04
167 Drew, Peter 11 Mt. Anthony 30:46.66
168 Shannon, Landry 11 Queensbury 33:49.31
Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Shenendehowa 15 1 2 3 4 5 6 7
Total Time: 1:22:48.42
Average: 16:33.69
2 Monroe-Woodbury 81 9 10 13 19 30 34 46
Total Time: 1:29:45.18
Average: 17:57.04
3 Collegiate 88 8 11 21 22 26 27 44
Total Time: 1:30:28.49
Average: 18:05.70
4 Guilderland 93 14 15 16 23 25 28 29
Total Time: 1:30:26.40
Average: 18:05.28
5 Burnt Hills-Ballston Lake 118 12 17 18 35 36 47 59
Total Time: 1:32:43.37
Average: 18:32.68
6 Thousand Islands 168 20 24 32 43 49 55 56
Total Time: 1:35:49.44
Average: 19:09.89
7 Queensbury 180 31 33 37 39 40 45 51
Total Time: 1:37:02.90
Average: 19:24.58
8 Ballston Spa HS 226 38 41 42 52 53 54 57
Total Time: 1:39:51.52
Average: 19:58.31
9 Gloversville 285 48 50 58 62 67
Total Time: 1:49:22.53
Average: 21:52.51
10 Albany 313 60 61 63 64 65 66 68
Total Time: 1:55:10.70
Average: 23:02.14
Event 7 Boys 1.7 Mile Run CC frosh
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Tindale, Noah 8 Guilderland 9:16.53 1
2 Tanner, Luke FR Guilderland 9:59.83 2
3 Coughlin, Gavin 9 Queensbury 10:02.32 3
4 Paik, Kevin 9 Monroe-Woodbury 10:09.59 4
5 Bouyea, Kevin 9 Queensbury 10:09.99 5
6 Vigilante, Matt 9 Shenendehowa 10:11.71 6
7 Gavin, Mason 9 Thousand Islands 10:14.59 7
8 Bianconi, Alex 9 Shenendehowa 10:15.16 8
9 LaFleche, Evan 8 Shenendehowa 10:18.39 9
10 Danaher, Liam 8 Maple Hill 10:18.74
11 Ladue, Trevor 9 Monroe-Woodbury 10:19.81 10
12 Hickey, Liam 9 Shenendehowa 10:22.65 11
13 Berg, Tyler 8 Burnt Hills- 10:23.80 12
14 Foust, Jason 8 Averilll Park HS 10:25.75
15 Kohler, Sean 9 Shenendehowa 10:28.17 13
16 Brennan, Evan 8 Burnt Hills- 10:32.66 14
17 Beyerbach, Brian 9 Queensbury 10:35.01 15
18 Cropley, Angus FR Guilderland 10:35.50 16
19 Goldstein, Jonah FR Guilderland 10:36.23 17
20 Groneau, Kyle 7 Shenendehowa 10:36.66 18
21 Gillooley, Aidan 8 Burnt Hills- 10:38.30 19
22 Kowalczyk, Stephen 9 Queensbury 10:38.75 20
23 Cohen-Greenberg, Noah FR Guilderland 10:39.16 21
24 Cusato, Anthony FR Guilderland 10:39.76 22
25 McCullen, Jared FR Guilderland 10:42.70 23
26 Hunziker, Nick 8 Burnt Hills- 10:45.67 24
27 Ryan, Jake 7 Shenendehowa 10:47.57 25
28 Metacarpa, David 7 Burnt Hills- 10:48.34 26
29 Soldevere, Nicholas 8 Guilderland 10:52.98
30 Jones, Josh FR Burnt Hills- 10:55.10 27
31 Shanahan, Ryan 7 Shenendehowa 10:58.62
32 Shah, Benjamin FR Guilderland 11:01.44
33 York, Aydan 9 Thousand Islands 11:03.98 28
34 Michalek, Thomas 9 Shenendehowa 11:08.43
35 Kenet, Adam 9 Collegiate 11:09.21
36 Sussmann, Andrew 9 Monroe-Woodbury 11:10.47 29
37 Bold, John 9 Shenendehowa 11:10.99
38 Thompson, Morrel FR Guilderland 11:12.95
39 Jackowski, Joe 7 Shenendehowa 11:18.31
40 Foster, Vic FR Guilderland 11:20.68
41 King, Kami 9 Collegiate 11:21.58
42 Rivera, Tyler FR Guilderland 11:22.53
43 Spanbauer, Daniel 7 Guilderland 11:24.75
44 Hannon, Mike 9 Monroe-Woodbury 11:26.20 30
45 Board, Kevin 7 Burnt Hills- 11:28.89 31
46 Chew, Brian 8 Guilderland 11:29.45
47 Beams, Aaron FR Guilderland 11:30.81
48 Hussey, Max 8 Burnt Hills- 11:35.06
49 Buff, Jerrod 8 Guilderland 11:36.01
50 Moon, Brendan FR Guilderland 11:38.43
51 Carey, Evan 8 Guilderland 11:38.94
52 Walters, Garrett 9 Shenendehowa 11:41.26
53 Blanchard, Austin 9 Thousand Islands 11:42.21 32
54 Maider, Troy 9 Notre Dame-B 11:42.85
55 Stoddard, Steven 7 Shenendehowa 11:43.54
56 Fitzgerald, Sullivan 9 Queensbury 11:45.91 33
57 Friguletto, Christopher 8 Guilderland 11:47.47
58 Marot, Theophile 9 Thousand Islands 11:50.62 34
59 Sinnenberg, Matthew 8 Burnt Hills- 11:52.23
60 Isom, Sean FR Guilderland 11:52.69
61 Gundrum, Jeremy 9 Averilll Park HS 11:54.93
62 Avery, Ian 7 Guilderland 11:55.77
63 Hislop, Alex 8 Shenendehowa 11:56.77
64 Bryan, Mike 9 Monroe-Woodbury 11:57.54 35
65 Donohue, Chris 8 Guilderland 11:58.52
66 Drake, Ben 8 Guilderland 11:59.93
67 Manzella, Dan 9 Queensbury 12:00.40 36
68 Lippert IV, John 8 Guilderland 12:03.25
69 Rockwell, Andrew 9 Mt. Anthony 12:04.07 37
70 Spanbauer, Gabe 7 Guilderland 12:05.11
71 Guzzo, Robbie 9 Notre Dame-B 12:07.55
72 Korchowsky, Andrew FR Guilderland 12:15.86
73 O'Brien, Joseph FR Guilderland 12:16.76
74 Kenney, Joseph 7 Guilderland 12:18.27
75 Tracey, John 9 Monroe-Woodbury 12:19.61 38
76 Suski, Robbie 7 Burnt Hills- 12:24.15
77 Denue, Owen 9 Mt. Anthony 12:25.26 39
78 Freightenburgh, Ian 9 Ballston Spa HS 12:26.03 40
79 Serringer, Mike 9 Monroe-Woodbury 12:27.14 41
80 Oertel, Benjamin FR Guilderland 12:28.06
81 Schneider, Zach FR Guilderland 12:29.65
82 Buff, Jack 7 Shenendehowa 12:30.04
83 Pai, Adithya 9 Shenendehowa 12:30.47
84 Cropsey, Dylan FR Guilderland 12:31.09
85 Cooke, Griffin 7 Shenendehowa 12:33.44
86 Duffy, Francis FR Guilderland 12:41.28
87 Webber, Adam 8 Guilderland 12:41.80
88 Maturski, Logan 9 Mt. Anthony 12:42.79 42
89 Isom, Nick 7 Guilderland 12:43.16
90 Vesic, Joey 9 Ballston Spa HS 12:45.78 43
91 Smith, Mark 9 Shenendehowa 12:58.94
92 Starkman, Jason FR Guilderland 13:01.80
93 Elmore, Haydn FR Guilderland 13:02.35
94 Govel, Jacob 8 Guilderland 13:05.68
95 Brady, Collin 8 Burnt Hills- 13:08.43
96 Wanamaker, Dan 9 Monroe-Woodbury 13:12.00
97 Parillo, Anthony 9 Ballston Spa HS 13:13.81 44
98 Lounello, Ryan FR Guilderland 13:19.11
99 Blattstein, Simon FR Guilderland 13:19.99
100 Yerou, Alexander 9 Ballston Spa HS 13:20.47 45
101 Billings, Shane 9 Ballston Spa HS 13:22.74 46
102 Testo, Dominick 9 Mt. Anthony 13:24.68 47
103 Crouth, Andrew 10 Ballston Spa HS 13:30.31 48
104 Smith, Chris 9 Queensbury 13:34.88 49
105 Cole, Ryan 9 Queensbury 13:35.90
106 Howard, Pauly 9 Shenendehowa 13:43.89
107 Clayton, Thomas FR Guilderland 14:03.77
108 Turley, Patrick 9 Thousand Islands 14:23.24 50
109 Dringus, Jason FR Columbia 14:32.20
110 Coy, Aiden FR Guilderland 14:36.93
111 Foster, Nate FR Hudson Falls 14:41.56
112 Simonsen, Oliver FR Guilderland 15:12.52
113 Hill, Ryan 9 Queensbury 15:37.38
114 Harwood, Joe FR Guilderland 16:24.35
115 Sommerman, Ryan 9 Mohonasen Hi 17:04.33
116 Drew, Liam 9 Mt. Anthony 20:22.07 51
Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Shenendehowa 47 6 8 9 11 13 18 25
Total Time: 51:36.08
Average: 10:19.22
2 Guilderland 57 1 2 16 17 21 22 23
Total Time: 51:07.25
Average: 10:13.45
3 Queensbury 76 3 5 15 20 33 36 49
Total Time: 53:11.98
Average: 10:38.40
4 Burnt Hills-Ballston Lake 95 12 14 19 24 26 27 31
Total Time: 53:08.77
Average: 10:37.76
5 Monroe-Woodbury 108 4 10 29 30 35 38 41
Total Time: 55:03.61
Average: 11:00.73
6 Thousand Islands 151 7 28 32 34 50
Total Time: 59:14.64
Average: 11:50.93
7 Mt. Anthony 216 37 39 42 47 51
Total Time: 1:10:58.87
Average: 14:11.78
8 Ballston Spa HS 218 40 43 44 45 46 48
Total Time: 1:05:08.83
Average: 13:01.77
Girls Results
Guilderland High School Hy-Tek's MEET MANAGER 9/6/2014
Guilderland Invy
New Course
Guilderland (Tawasentha PArk)
Event 3 Girls 2.86 Mile Run CC large var
======================================================================= Estimated
Name Year School Finals Points Speed Rating
======================================================================= ------------
1 Burns, Emily SR Guilderland 18:17.10 1 115.97 116
2 Digman, Emily 11 Burnt Hills- 18:21.26 2 114.58 115
3 Rothacker, Janelle 12 Burnt Hills- 18:23.90 3 113.70 114
4 Sherman, Cara SR Mohonasen Hi 18:29.38 4 111.87 112
5 Metcalfe, Sherri 11 Queensbury 18:35.02 5 109.99 110
6 Forman, Sarah SR Guilderland 18:38.65 6 108.78 109
7 Bower, Bellame JR Colonie 18:48.63 7 105.46 105
8 Casey, Jordan 12 Burnt Hills- 18:59.23 8 101.92 102
9 Scott, Alexis 12 Burnt Hills- 19:03.49 9 100.50 101
10 Tenney, Kathryn 8 Colonie 19:06.26 10 99.58 100
11 Fernandez, Allie 12 Burnt Hills- 19:19.58 11 95.14 95
12 Miceli, Rebecca SR Guilderland 19:22.36 12 94.21 94
13 Bequette, Eileen SO Albany 19:26.54 13 92.82 93
14 Jourdin, Alyssa JR Guilderland 19:31.15 14 91.28 91
15 Chambers, Amanda SO Colonie 19:35.84 15 89.72 90
16 Guinther, Rachel 12 Queensbury 19:41.09 16 87.97 88
17 Hoffmann, Jennifer SR Guilderland 19:45.10 17 86.63 87
18 Ackner, Kathryn 12 Queensbury 19:50.74 18 84.75 85
19 Pellegrini, Carolyn JR Colonie 20:10.41 19 78.20 78
20 Jerry, Marina 11 Burnt Hills- 20:15.28 20 76.57 77
21 Killeen, Sarah 12 Burnt Hills- 20:24.03 21 73.66 74
22 Kerin, Shannen JR Colonie 20:24.37 22 73.54 74
23 Hernandez, Jessica SR Columbia 20:29.37 23 71.88 72
24 Burns, McKenzie JR Mohonasen Hi 20:31.59 24 71.14 71
25 Myers, Christine JR Guilderland 20:33.47 25 70.51 71
26 Podlaski, Meaghan SR Colonie 20:35.05 26 69.98 70
27 Hayes, Emma 10 Queensbury 20:37.62 27 69.13 69
28 Blood, Eliza 10 Queensbury 20:42.37 28 67.54 68
29 O'Brien, Brenna JR Guilderland 20:44.85 29 66.72 67
30 Schillaci, Kaitie SR Colonie 20:51.16 30 64.61 65
31 Parillo, Francesca 12 Ballston Spa HS 21:08.54 31 58.82 59
32 Shaw, Unique SR Albany 21:21.36 32 54.55 55
33 Wright, Whitney 9 Ballston Spa HS 21:23.69 33 53.77 54
34 Guilbo, Katherine SR Columbia 21:30.58 34 51.47 51
35 Ferson, Alana SO Columbia 21:38.93 35 48.69 49
36 Broga, Gabriella FR Columbia 21:41.72 36 47.76 48
37 Nicholson, Jourdyn FR Mohonasen Hi 21:47.00 37 46.00 46
38 Sherman, Anna 8 Mohonasen Hi 21:50.45 38 44.85 45
39 Jones, Amanda JR Columbia 22:02.25 39 40.92 41
40 Burnell, Amie 12 Ballston Spa HS 22:10.57 40 38.14 38
41 Ha, Emily 10 Albany 22:46.33 41 26.22 26
42 Burdick, Carly JR Mohonasen Hi 22:55.79 42 23.07 23
43 Planavsky, Mercedes 10 Ballston Spa HS 23:05.02 43 19.99 20
44 Kenyon, Laura 10 Queensbury 23:17.95 44 15.68 16
45 Tegiacchi, Rachel JR Mohonasen Hi 23:20.58 45 14.81 15
46 Frederick, Abbey 11 Ballston Spa HS 23:24.32 46 13.56 14
47 Limoges, Emma 9 Averilll Park HS 24:22.56
48 Meehl, Kerry 12 Queensbury 24:27.93 47
49 Lane, Amanda 12 Ballston Spa HS 24:41.55 48
50 Hoose, Alyssa 12 Ballston Spa HS 24:52.20 49
51 Kowalczyk, Katherine 12 Averilll Park HS 25:48.92
52 Strich, Mara FR Albany 25:49.62 50
53 Reid, Grace 9 Averilll Park HS 26:10.31
54 Pottinger, Isabel SR Albany 27:45.49 51
55 Dollar, Nicole SR Mohonasen Hi 28:38.96 52
56 Dillon, Barbara SR Albany 28:47.74 53
57 Lambright, Alex 12 Averilll Park HS 28:55.68
58 Zullo, Adara JR Albany 31:23.76 54
Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Burnt Hills-Ballston Lake 33 2 3 8 9 11 20 21
Total Time: 1:34:07.46
Average: 18:49.50
2 Guilderland 50 1 6 12 14 17 25 29
Total Time: 1:35:34.36
Average: 19:06.88
3 Colonie 73 7 10 15 19 22 26 30
Total Time: 1:38:05.51
Average: 19:37.11
4 Queensbury 94 5 16 18 27 28 44 47
Total Time: 1:39:26.84
Average: 19:53.37
5 Mohonasen High School 145 4 24 37 38 42 45 52
Total Time: 1:45:34.21
Average: 21:06.85
6 Columbia High School 167 23 34 35 36 39
Total Time: 1:47:22.85
Average: 21:28.57
7 Albany 187 13 32 41 50 51 53 54
Total Time: 1:57:09.34
Average: 23:25.87
8 Ballston Spa HS 193 31 33 40 43 46 48 49
Total Time: 1:51:12.14
Average: 22:14.43
Event 4 Girls 2.86 Mile Run CC small var.
======================================================================= Estimated
Name Year School Finals Points Speed Rating
======================================================================= ------------
1 Clark, Erin 11 Chatham 18:54.42 1 103.53 104
2 Tedeschi, Allie 12 Berne Knox Westerlo 19:05.07 99.98 100
3 Strain, Monica 10 Maple Hill 19:23.80 2 93.73 94
4 Craven, Brittany SR Gloversville 20:07.08 3 79.31 79
5 Allen, Hallie 9 Chatham 20:18.91 4 75.36 75
6 Monroe, Coreena 12 Broadalbin-Perth 20:27.02 5 72.66 73
7 Ryan, Anne 12 Notre Dame-B 20:30.48 6 71.51 72
8 Opalka, Victoria 12 Broadalbin-Perth 20:46.07 7 66.31 66
9 Morin, Paige 12 Thousand Islands 20:56.53 8 62.82 63
10 Naple, Sarah 12 Broadalbin-Perth 20:58.89 9 62.04 62
11 Brizzee, Kim 12 Cobleskill-R 21:02.40 10 60.87 61
12 Brett, Alex 11 Thousand Islands 21:02.82 11 60.73 61
13 DeZolt, Mackenzie 9 Broadalbin-Perth 21:04.93 12 60.02 60
14 Opalka, Alex 12 Broadalbin-Perth 21:26.48 13 52.84 53
15 Serson, Courtney 12 Thousand Islands 21:29.26 14 51.91 52
16 Shafer, Annielaura 11 Berne Knox Westerlo 21:31.25 51.25 51
17 DeNeuville, Jordyn 9 Broadalbin-Perth 21:32.60 15 50.80 51
18 Brennan, Althea 8 Chatham 21:36.71 16 49.43 49
19 Wiltse, Joah 12 Thousand Islands 21:37.54 17 49.15 49
20 Jenkins, Colleen 12 Thousand Islands 21:43.86 18 47.05 47
21 Linendoll, Megan FR Hudson Falls 21:49.47 19 45.18 45
22 Hale, Erica 11 Mt. Anthony 21:51.16 20 44.61 45
23 Matala, Lilianna 10 Notre Dame-B 21:53.11 21 43.96 44
24 Lasher, Emily 12 Cobleskill-R 22:00.62 22 41.46 41
25 Davis, Alison SO Hudson Falls 22:05.36 23 39.88 40
26 Nolan, Cadey 11 Broadalbin-Perth 22:06.15 24 39.62 40
27 Rienhardt, Morgan JR Gloversville 22:19.63 25 35.12 35
28 Birtch, Rayanna 11 Thousand Islands 22:27.45 26 32.52 33
29 Ferguson, Chelsea 12 Thousand Islands 22:30.65 27 31.45 31
30 Dibble, Chelsea 12 Cobleskill-R 22:38.69 28 28.77 29
31 Adee, Jess 10 Chatham 22:49.65 29 25.12 25
32 Broadwell, Ryanne 9 Cobleskill-R 22:50.69 30 24.77 25
33 Simon, Liliana 9 Chatham 23:02.98 31 20.67 21
34 Senzio, Kailtlyn JR Gloversville 23:06.07 32 19.64 20
35 Rozell, Mary FR Hudson Falls 23:06.25 33 19.58 20
36 Rice, Anita 12 Berne Knox Westerlo 23:11.44 17.85 18
37 Felts, Allison 9 Maple Hill 23:13.47 34 17.18 17
38 Milhollen-Dukes, Morgan FR Hudson Falls 23:14.25 35 16.92 17
39 Kosaki, Asuka 11 Mt. Anthony 23:14.87 36 16.71 17
40 Layton, Shelby 11 Chatham 23:27.59 37 12.47 12
41 Seefeldt, Anne 11 Chatham 23:28.59 38 12.14 12
42 Basile, Allison 8 Maple Hill 23:31.68 39 11.11 11
43 Pressley, Olivia 9 Cobleskill-R 23:53.23 40 3.92 4
44 Gonzales, Hannah 11 Maple Hill 23:58.29 41 2.24 2
45 Lemme, Alison 11 Notre Dame-B 23:58.67 42 2.11 2
46 Ambrosino, Sarah SR Gloversville 24:00.38 43 1.54 2
47 Kooyoomjin, Naiella 9 Cobleskill-R 24:08.42 44
48 Ross, Grace 8 Notre Dame-B 24:09.32 45
49 Carlin, Kayla 11 Maple Hill 24:10.31 46
50 Roberts, Kelsey 10 Notre Dame-B 24:23.17 47
51 Giordano, Gabby 10 Notre Dame-B 24:31.61 48
52 Vandeusen, Tierney JR Gloversville 24:39.13 49
53 Ambrosino, Emily SR Gloversville 24:45.49 50
54 Cyonn, Alexander 12 Mt. Anthony 25:52.79 51
55 Nardone, Katianna 12 Mt. Anthony 26:03.28 52
56 Bennett, Bridget 9 Maple Hill 26:11.92 53
57 Makarick, Katie FR Hudson Falls 26:14.44 54
58 Hanley, Kristen 9 Berne Knox Westerlo 26:17.25
59 Dickie, Sierra 12 Mt. Anthony 26:36.32 55
60 Sise, Gwyn 12 Notre Dame-B 27:35.73 56
61 Mueller, Michaela 11 Maple Hill 27:45.85 57
Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Broadalbin-Perth 46 5 7 9 12 13 15 24
Total Time: 1:44:43.39
Average: 20:56.68
2 Thousand Islands 68 8 11 14 17 18 26 27
Total Time: 1:46:50.01
Average: 21:22.01
3 Chatham 81 1 4 16 29 31 37 38
Total Time: 1:46:42.67
Average: 21:20.54
4 Cobleskill-Richmondville 130 10 22 28 30 40 44
Total Time: 1:52:25.63
Average: 22:29.13
5 Gloversville 152 3 25 32 43 49 50
Total Time: 1:54:12.29
Average: 22:50.46
6 Notre Dame-Bishop Gibbons 161 6 21 42 45 47 48 56
Total Time: 1:54:54.75
Average: 22:58.95
7 Maple Hill 162 2 34 39 41 46 53 57
Total Time: 1:54:17.55
Average: 22:51.51
8 Hudson Falls High School 164 19 23 33 35 54
Total Time: 1:56:29.77
Average: 23:17.96
9 Mt. Anthony 214 20 36 51 52 55
Total Time: 2:03:38.42
Average: 24:43.69
Event 6 Girls 2.86 Mile Run CC JV
======================================================================= Estimated
Name Year School Finals Points Speed Rating
======================================================================= ------------
1 Porter, Quin 12 Burnt Hills- 20:07.61 1 79.13 79
2 McGuinness, Mary 11 Burnt Hills- 20:40.01 2 68.33 68
3 Sweet, Skylar 10 Burnt Hills- 20:41.19 3 67.94 68
4 Bachus, Lindsay 11 Burnt Hills- 20:46.03 4 66.32 66
5 Meek, Madelynn 10 Thousand Islands 20:58.75 5 62.08 62
6 Ermolenko, Mia SO Guilderland 21:16.27 6 56.24 56
7 Richards, Vanessa 11 Thousand Islands 21:19.20 7 55.27 55
8 Roberts, Jasmine SO Guilderland 21:31.12 8 51.29 51
9 Dennison, Sydney 12 Queensbury 21:38.24 9 48.92 49
10 Bortell, Lexi JR Guilderland 21:44.85 10 46.72 47
11 Loomis, Ashley JR Guilderland 21:58.82 11 42.06 42
12 Brown, Brittany 10 Thousand Islands 22:07.19 12 39.27 39
13 Luna, Rosa SO Guilderland 22:12.01 13 37.66 38
14 Stevens, Emilee SR Guilderland 22:27.20 14 32.60 33
15 Magner, Mary Kate 12 Queensbury 22:27.38 15 32.54 33
16 Messare, Abigail 10 Burnt Hills- 22:28.13 16 32.29 32
17 Trainor, Aurora JR Guilderland 22:48.63 17 25.46 25
18 Stagnitta, Jesica JR Columbia 22:52.75 18 24.08 24
19 Bini, Madison SO Guilderland 22:53.13 23.96 24
20 Holt, Emily 10 Burnt Hills- 22:54.46 19 23.51 24
21 Holtrop, Holly 11 Thousand Islands 23:01.22 20 21.26 21
22 Yu, Michelle SR Guilderland 23:03.97 20.34 20
23 Kaiser, Anna 11 Queensbury 23:05.65 21 19.78 20
24 Blakely, Alyssa 10 Thousand Islands 23:08.62 22 18.79 19
25 Liss, Andrea 10 Maple Hill 23:18.63 15.46 15
26 Baker, Elizabeth 12 Queensbury 23:26.27 23 12.91 13
27 Phillips, Emma 10 Thousand Islands 23:29.06 24 11.98 12
28 Drapeau, Nicole 11 Burnt Hills- 23:29.84 25 11.72 12
29 Picozzi, Gigi 11 Burnt Hills- 23:31.63 11.12 11
30 Hartfiel Carr, Grace 10 Burnt Hills- 23:33.26 10.58 11
31 Ayers, Maddie 10 Burnt Hills- 23:36.41 9.53 10
32 Baker, Sarah 12 Queensbury 23:41.40 26 7.87 8
33 Deyo, Alexa 10 Ballston Spa HS 23:44.04 27 6.99 7
34 Walsh, Julia 11 Burnt Hills- 23:48.18 5.61 6
35 Dai, Vivian SR Guilderland 23:50.38 4.87 5
36 Forman, Abigail SR Guilderland 23:50.94 4.69 5
37 Scott, Kathy 10 Burnt Hills- 24:01.52
38 Burnham, Victoria SR Guilderland 24:11.25
39 Cannavo, Sarina JR Guilderland 24:19.55
40 Tavolaro, Joanna 11 Broadalbin-Perth 24:28.60 28
41 Love, Jillian SR Guilderland 24:29.66
42 Sheehan-Yassin, Dahlia 12 Cobleskill-R 24:40.69
43 Swyer, Rachel SR Guilderland 24:41.08
44 Myatt, Brooke 10 Thousand Islands 24:46.48 29
45 Padula, Avery 11 Ballston Spa HS 24:51.62 30
46 Baird, Catherine SR Columbia 24:58.76 31
47 Tarraran-Casella, Sara 11 Queensbury 25:01.56 32
48 Lafave, Serena JR Guilderland 25:08.05
49 Manzella, Anna 10 Queensbury 25:08.89 33
50 Brewer, Amanda SO Guilderland 25:09.26
51 Cassidy, Kathryn 10 Thousand Islands 25:09.62
52 Murphy, Grace 10 Queensbury 25:09.80
53 Gonzalez, Myrna SO Guilderland 25:10.18
54 Powers, Colleen JR Guilderland 25:18.71
55 Brown, Mackenzie 12 Cobleskill-R 25:37.59
56 Strafford, Kailey 10 Queensbury 25:40.89
57 Wiley, Lauren SO Albany 25:43.98 34
58 Chen, Alicia SR Guilderland 25:44.53
59 Warren, Amanda JR Guilderland 25:46.14
60 Korzec, Kalina 10 Mt. Anthony 25:49.71
61 Mann, Sara 12 Ballston Spa HS 25:52.37 35
62 Fasullo, Sofia FR Albany 25:52.53 36
63 McGlynn, Twila 9 Ballston Spa HS 26:02.48 37
64 O'Connor, Bronwyn 10 Thousand Islands 26:08.69
65 Tremper, Jess 11 Chatham 26:10.80
66 Majuri, Samantha 11 Queensbury 26:13.71
67 White, Sarah 10 Queensbury 26:26.12
68 Fielding, Brynn 10 Queensbury 26:32.27
69 McCormack, Ashley 10 Queensbury 26:37.93
70 Leveroni, Sykylar 10 Averilll Park HS 26:42.18
71 Cotter, Emma 11 Burnt Hills- 26:42.62
72 Yang, Katie JR Guilderland 26:49.15
73 Scholz, Emily SR Mohonasen Hi 27:04.07
74 Crowther, Harley SR Mohonasen Hi 27:04.76
75 Griffin, Kemiyah SR Albany 27:05.14 38
76 Meyer, Ashley SO Columbia 27:12.61 39
77 Wysocki, Lauren 10 Queensbury 27:14.81
78 Peck, Veronica SO Gloversville 27:18.73
79 Ghanime, Gabi 12 Ballston Spa HS 27:23.83 40
80 Port, Darrianna SR Gloversville 27:23.98
81 Hartfiel Carr, Sara 12 Burnt Hills- 27:27.60
82 Rainwater, Emily 10 Queensbury 27:29.27
83 Bruni, Meghan JR Guilderland 27:29.79
84 Watson, Tiara SO Albany 27:35.86 41
85 Kelly, Kathleen 11 Ballston Spa HS 27:41.49 42
86 Meyer, Emma SO Columbia 27:46.17 43
87 O'Neil, Meghan SO Albany 27:48.33 44
88 Derrick, Emma 10 Thousand Islands 27:59.02
89 Lovering, Emily 12 Queensbury 28:03.69
90 Fisher, PJ 11 Queensbury 28:04.56
91 Andrew, Maria SO Mohonasen Hi 28:11.70
92 Robyck, Maddie 9 Ballston Spa HS 28:19.09 45
93 Alin, Eden SR Guilderland 28:21.72
94 Capito, Julie 10 Broadalbin-Perth 28:24.02 46
95 Vendetti, Nadia 10 Notre Dame-B 28:32.70
96 Woodard, Summyrrh SO Guilderland 28:38.76
97 Duncun, Kathryn SO Guilderland 29:01.30
98 Pizzemento, Paige JR Guilderland 29:02.61
99 Decker, Gabriella 9 Ballston Spa HS 29:10.73
100 McHugh, Caitlin JR Columbia 29:13.84 47
101 Billings, Emma 10 Burnt Hills- 29:15.25
102 Cohen, Abby 12 Mt. Anthony 29:16.69
103 Frye, Mackenzie 11 Broadalbin-Perth 29:17.23 48
104 Mulligan, Carie Rose SR Guilderland 29:37.53
105 Fuller, Sara JR Guilderland 29:49.38
106 Lamb, Chloe SO Albany 30:00.00 49
107 Mosher, Breanne 11 Broadalbin-Perth 30:03.79 50
108 Lampman, Meredith 11 Mt. Anthony 30:16.12
109 Myers, Tatianna SO Mohonasen Hi 30:21.83
110 Plummer, Jordan JR Guilderland 30:22.91
111 Sambrook, Emily 11 Ballston Spa HS 30:40.93
112 Senglaub, Colleen 11 Queensbury 31:14.77
113 Conroy, Helen SO Albany 31:18.93 51
114 Strichman, Tara 11 Notre Dame-B 31:55.24
115 Chang, Fang Chi SO Guilderland 32:12.17
116 Becker, Allyson 9 Broadalbin-Perth 32:28.63 52
117 Jones, Sarah JR Guilderland 36:26.25
118 McClarren, Brooke 9 Broadalbin-Perth 45:24.00 53
Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Burnt Hills-Ballston Lake 26 1 2 3 4 16 19 25
Total Time: 1:44:42.97
Average: 20:56.60
2 Guilderland 48 6 8 10 11 13 14 17
Total Time: 1:48:43.07
Average: 21:44.62
3 Thousand Islands 66 5 7 12 20 22 24 29
Total Time: 1:50:34.98
Average: 22:07.00
4 Queensbury 94 9 15 21 23 26 32 33
Total Time: 1:54:18.94
Average: 22:51.79
5 Ballston Spa HS 169 27 30 35 37 40 42 45
Total Time: 2:07:54.34
Average: 25:34.87
6 Columbia High School 178 18 31 39 43 47
Total Time: 2:12:04.13
Average: 26:24.83
7 Albany 193 34 36 38 41 44 49 51
Total Time: 2:14:05.84
Average: 26:49.17
8 Broadalbin-Perth 224 28 46 48 50 52 53
Total Time: 2:24:42.28
Average: 28:56.46
Event 8 Girls 1.7 Mile Run CC frosh
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Bini, Emily 7 Guilderland 10:33.82 1
2 Meek, Lily 9 Thousand Islands 10:44.28 2
3 Soprano, Danielle 9 Queensbury 10:50.66 3
4 Fish, Christine FR Guilderland 10:52.22 4
5 Bartlett, Alexis 9 Queensbury 10:52.70 5
6 Digman, Lily 8 Burnt Hills- 11:01.25 6
7 Fanshawe, Olivia 8 Guilderland 11:02.99 7
8 Miceli, Erin FR Guilderland 11:08.12 8
9 Atamanchuk, Emily 9 Queensbury 11:37.76 9
10 McAlonen, Kristin 9 Burnt Hills- 11:44.79 10
11 Henry, Megan 9 Thousand Islands 11:52.51 11
12 Dicaprio, Kaila 9 Burnt Hills- 11:54.62 12
13 Capuano, Anna 8 Guilderland 12:02.36 13
14 Scott, Marielle 8 Burnt Hills- 12:02.93 14
15 Demboski, Emma 9 Queensbury 12:07.40 15
16 Jerry, Monica 9 Burnt Hills- 12:17.51 16
17 Borgos, Margaret 9 Queensbury 12:19.28 17
18 Fox, Madeline 8 Burnt Hills- 12:28.68 18
19 Paul, Kaitlyn FR Guilderland 12:30.27 19
20 Anagnostopolos, Alexis 8 Guilderland 12:30.76 20
21 D'Pasquale, Macaila 9 Burnt Hills- 12:31.49 21
22 Kubat, Ashley 9 Cobleskill-R 12:32.16 22
23 Veselov, Daria FR Guilderland 12:34.40
24 Jurczynski, Ally 8 Guilderland 12:39.18
25 Callender, Emily 8 Guilderland 12:41.69
26 Thompson, Alexa FR Guilderland 12:41.89
27 Hackenburg, Zoe 9 Burnt Hills- 12:45.61
28 Gallagher, Hannah FR Guilderland 13:04.51
29 Tanner, Margot 7 Guilderland 13:06.79
30 DesRoches, Kamryn 9 Cobleskill-R 13:13.49 23
31 Madden, Allyn 9 Burnt Hills- 13:13.77
32 Gerchikov, Sophie 8 Guilderland 13:14.72
33 Quinn, McKenzie 7t Columbia 13:15.39
34 Lebel, Deanna 9 Queensbury 13:16.05 24
35 Hackenburg, Janna 7 Burnt Hills- 13:17.94
36 Gamble, Taylor 9 Thousand Islands 13:20.00 25
37 Boyle, Hope 9 Thousand Islands 13:21.10 26
38 Williams, Allyson 7 Guilderland 13:22.98
39 Spanbauer, Skyler FR Guilderland 13:26.67
40 Liotta, Sierra 8 Guilderland 13:27.02
41 Greenawalt, Paige 9 Mt. Anthony 13:27.61
42 Magdzick, Virginia 9 Cobleskill-R 13:28.28 27
43 Benton, Emily 9 Cobleskill-R 13:28.49 28
44 Tubbs, Leah 8t Columbia 13:29.20
45 LeClair, Anna 8 Burnt Hills- 13:29.55
46 Moran, Olivia 7 Burnt Hills- 13:31.22
47 Slater, Megan 9 Cobleskill-R 13:39.44 29
48 Kralik, Josey 7 Guilderland 13:44.81
49 Schramm, Natalie FR Guilderland 13:47.31
50 Gross, Matlyn 8 Guilderland 13:56.08
51 Ayer, Jenna 9 Maple Hill 14:14.44
52 Strock, Shirah 9 Maple Hill 14:26.93
53 Cardona, Christina FR Guilderland 14:29.61
54 Mannix, Julia 9 Queensbury 14:30.89 30
55 Trainor, Mallory FR Guilderland 14:34.94
56 Sabatino, Ella FR Guilderland 14:37.04
57 Gelheiser, Makayla 9 Mt. Anthony 14:41.24
58 Bullett, Alexa 9 Mt. Anthony 14:53.37
59 Carr, Caitlin 8 Burnt Hills- 15:01.61
60 Casey, Jillian 9 Burnt Hills- 15:03.25
61 Liu, Julia FR Guilderland 15:07.59
62 Everhardt, Kat 9 Notre Dame-B 15:09.16
63 Quivey, Alexis 8 Mohonasen Hi 15:09.50
64 Paul, Cecilia 8 Mohonasen Hi 15:15.37
65 Fernandez, Maria 8 Burnt Hills- 15:25.18
66 Munsey, Maria 7 Burnt Hills- 15:31.92
67 Swartzendruber, Chloe FR Guilderland 15:37.47
68 Farella, Joanna 9 Thousand Islands 15:39.47 31
69 Longi, Mallory 8 Burnt Hills- 15:54.66
70 Wickes, Colleen FR Hudson Falls 15:54.92
71 Black, Ali 9 Thousand Islands 15:55.25 32
72 Keirstead, Shea FR Guilderland 16:07.07
73 Gazdik, Alexandra 9 Queensbury 16:24.52
74 Berger, Kassidy 9 Maple Hill 16:26.44
75 Nichter, Jaziah FR Guilderland 16:48.15
76 Blesser, Briana FR Mohonasen Hi 16:57.35
77 Meehan, Lucy 9 Cobleskill-R 18:17.47 33
78 Barton, Tessa 9 Thousand Islands 19:41.30 34
79 Lauridsen, Becki 9 Maple Hill 19:45.91
80 Akindele, Aicha FR Guilderland 20:20.93
81 Lennard, Noelle FR Guilderland 20:50.41
Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Guilderland 33 1 4 7 8 13 19 20
Total Time: 55:39.51
Average: 11:07.91
2 Queensbury 49 3 5 9 15 17 24 30
Total Time: 57:47.80
Average: 11:33.56
3 Burnt Hills-Ballston Lake 58 6 10 12 14 16 18 21
Total Time: 59:01.10
Average: 11:48.22
4 Thousand Islands 95 2 11 25 26 31 32 34
Total Time: 1:04:57.36
Average: 12:59.48
5 Cobleskill-Richmondville 129 22 23 27 28 29 33
Total Time: 1:06:21.86
Average: 13:16.38
Like·Comment·Share·E-mail·37737 views
|